2022-04-14 08:00:00 FORRÁS: Dobson Szabolcs, koronavírus vakcináció - szakirodalmi tallózó
Szerző: Dobson Szabolcs, gyógyszerész
Hírek - PatikamérlegenAz otthoni pulzoximéter gyakorlati hasznossága az USA-ban kétségesnek bizonyult a COVID-19-ben
Covid-19-ben szenvedő betegeknél a pulzoximéter otthoni alkalmazása egy randomizált vizsgálatban nem eredményezett több életben töltött és kórházon kívüli napot, mint a nehézlégzés szubjektív értékelése önmagában – jelent meg egy szerkesztőhöz írott kutatói levélben a New England Journal of Medicine 04. 06-i számában.
A Covid-19-ben szenvedő betegek „csendes oxigénhiányáról” szóló jelentések felvetették a kérdést, hogy a betegeknek érdemes-e otthoni pulzoximétert használniuk az oxigéntelítettség (oxigénszaturáció) mérésére, ahelyett, hogy a nehézlégzés szubjektív megítélésére hagyatkoznának a klinikai állapot romlásának mutatójaként.
Sok Covid -19 távfelügyeleti program tartalmazza az otthoni pulzoximetriát, de e programok hatékonysága ismeretlen. A nevezett tanulmány szerzői ismertették egy randomizált vizsgálat eredményeit, amely egy szöveges üzenet alapú távfelügyeleti programot (COVID Watch) értékelt, kiegészítve az oxigéntelítettség otthoni pulzoximéterrel történő nyomonkövetésével.
Az előre meghatározott elsődleges vizsgálati kimenetel azon napok száma volt a 30-ik napon, ameddig a beteg életben maradt és nem került kórházba.
A szokásos programcsoportba összesen 1041 beteget (közülük 606-an voltak teszttel igazolt Covid-19 betegek), a pulzoximetriás csoportba pedig 1056 beteget (közülük 611-an voltak teszttel igazolt Covid-19 betegek) soroltak be.
A teszttel igazolt Covid-19 betegeknél a 30-ik napon nem volt statisztikailag jelentős különbség a két csoport között az olyan életben töltött napok számában, amikor nem kerültek kórházban (átlagosan 29,4 nap a pulzoximetriás csoportban és 29,5 nap a standard csoportban).
https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMc2201541?query=featured_home