A MOK Agora rendezvényén elsőként Cserhalmi György színművész mesélt daganatos betegségéről, felépüléséről, majd dr. Bodoky György onkológus professzor tartott rövid előadást. Jónéhány sokkoló, a rákos megbetegedések miatti halálozási adat ismertetésén túl jelezte, hogy ő maga pártolná a szűrővizsgálatok kötelezővé tételét, hiszen például a CRC (vastag -és végbélrák) szűréseket évtizedekkel ezelőtt bevezették volna, akkor azzal 80 ezer ember életét lehetett volna megmenteni.
Dr. Kereszty Éva, a MOK Etikai Kollégiumának elnöke ismertette, hogy a jogszabályok szerint minden egészséges ember ambuláns lapján szerepelnie kellene annak, hogy daganatos elváltozás nem látható a vizsgált területen, azonban ilyen leírással csak a legritkább esetben találkozunk. Kontraproduktívnak és alkotmányellenesnek tartaná a kötelező szűrővizsgálatok bevezetését, ugyanakkor azok fontosságát ő is hangsúlyozta, szerinte a vizsgálatokon való részvételre már iskolás koruktól hozzá kellene szoktatni a gyerekeket.
Több hozzászóló is felidézte, hogy az a hír, ami elterjedt a médiában és a közbeszédben, miszerint kötelezővé tennék a méhnyak -, emlő -, és vastagbélrák szűrést, egy nem egyértelműen fogalmazó, ki nem dolgozott jogszabálytervezeten alapult.
Az is elhangzott, hogy sok kistelepülésen élő csak 2-3 átszállással jutna el a szűrővizsgálatokra, emiatt inkább el sem mennek. Sokan nem is tudják, hogy aki részt vesz a szűrővizsgálatokon, annak jár az utazási költségtérítés.
Több résztvevő is hangsúlyozta a megelőzés fontosságát, hiszen a szűrés és a megelőzés közé nem lehet egyenlőségjelet tenni. Emellett fontosnak tartották megemíteni, ahhoz, hogy valaki szívesen elmenjen szűrővizsgálatokra, bizalmi viszonynak kell lennie a beteg és az orvos között.
A rendezvény végén a közönség soraiból olyan hozzászólások is érkeztek, melyek több esetben is eltértek a rendezvény témájától és személyeskedésbe torkollottak.
Az eseményről a
MedicalOnline is beszámolt.