2025-06-18 15:00:00 FORRÁS: Magyar Orvosi Kamara
Szerző: Magyar Orvosi Kamara Országos Elnökség
Hírek - MOK hírekA Magyar Orvosi Kamara arra kéri a köztársasági elnököt, hogy ne írja alá az Országgyűlés 2025. június 17-i ülésnapján a Magyarország versenyképességének javítása érdekében egyes törvények módosításáról szóló törvényt, amely három ponton is rendkívül hátrányos az egészségügyi ellátórendszer működésére.
1. Az egészségügyi alapellátásról szóló 2015. évi CXXIII. törvény elfogadott módosítása veszélyezteti a jogbiztonságot, szembemegy az európai jogrenddel, az Alaptörvény szellemiségével és káros Magyarország egészségügyi ellátó rendszerére már rövid távon is. A most elfogadott törvény ugyanis kötelezi a háziorvosokat, hogy szerződés nélkül is vegyenek részt állami feladat ellátásában, illetve az alapellátók és az Országos Mentőszolgálat közötti szerződés tartalmát a szerződő felek jogszerű megállapodása helyett miniszteri rendeletben, diktátumként kívánja meghatározni.
A szerződési szabadság a magyar Polgári Törvénykönyv (Ptk.) egyik alapelve, amely a felek önrendelkezési jogának elismerésén alapul. Ez azt jelenti, hogy a szerződő felek szabadon dönthetnek arról, hogy kívánnak-e szerződést kötni, kivel kötik azt, és milyen tartalommal. A háziorvos vállalkozási formában egészségügyi alapellátási szolgáltatást végez, vállalkozó, így a szerződési szabadságjogát elvitatni nem lehet.
Az alapellátást az elmúlt három év intézkedései tovább gyengítették, a betöltetlen vagy helyettesítéssel betöltött praxisok száma ugrásszerűen megnőtt, a szakma vonzereje tovább esett, az ellátást már csak a nyugdíjkorhatárt elért kollégák további munkája tartja működésben. Az ügyeleti ellátási szerződések tekintetében a Kúria két év után úgy ítélt, hogy nem lehet egyoldalúan és tárgyalás nélkül létrehozott szerződéssel ügyeleti feladatra kötelezni a háziorvosokat.
Ezek a visszajelzések azonban nem párbeszédre és gondolkodásra késztették a kormányt, hanem hatalmi demonstrációra. Tegnap a parlament egy olyan jogszabályt fogadott el, amelynek szellemisége nem igazodik a Kúria döntéséhez, tartalmában azzal szembemegy és nem szolgálja a mindennapi gyakorlatban azt a célt, hogy az ügyeleti feladatellátás keretei jogszerű szerződésben legyenek deklarálva.
A jogszabály-módosítás tovább növeli a háziorvosi életpálya kiszámíthatatlanságát, rombolja vonzerejét, várhatóan fokozza a pályaelhagyást. A végső vesztes a beteg, akinek nem lesz háziorvosa.
2. A törvény a szakmai konzultációt és a társadalmi egyeztetést teljesen mellőzve ad át orvosi jogosítványokat ápolóknak és gyógyszerészeknek. Az ilyen lépések minden esetben szükségessé teszik az orvosok, az ő szakmai képviseletüket ellátó kamara bevonását, melyet törvény is előír a döntéshozó számára. Az egyeztetés ebben az esetben sem történt meg, ezért a kamara elnökségének véleménye szerint az államtitkárság nem végezte el azt a feladatot, ami szükséges a betegbiztonság garantálásához.