2024-08-07 08:00:00 FORRÁS: Orvosok Lapja, BMKK Galéria. Kép: Szabó Veronika, Audrey
Szerző: dr. Bodor Anita patológus, szervező, Békés Vármegyei Központi Kórház
Kultúra - HírekA BMKK Galéria története
A Békés Vármegyei Központi Kórház Galériája (a továbbiakban BMKK Galéria) egy olyan kezdeményezés, amelyről elmondhatjuk, hogy az elmúlt években hagyománnyá nőtte ki magát. A kezdeményezés ötletgazdája, dr. Bodor Anita 2017-ben célul tűzte ki, hogy a kórház dolgozói teret kapjanak a szabadidős tevékenységként űzött alkotói munkájuk bemutatására. Az elgondolás sikerét jelzi, hogy a munkatársak évről évre egyre növekvő számban veszik ki a részüket a bemutatóból. A BMKK Galéria lehetőséget biztosít a kölcsönös tapasztalatcserére és az ismerkedésre egyaránt. Az alábbi sorok célja, hogy ízelítőt adjon a galéria tevékenységéből, remélve, hogy a hasonló kezdeményezések más intézményekben is megjelennek. Elsőként az Olvasó figyelmébe ajánljuk Zelenyánszki Andrea versét, majd dr. Bodor Anita a saját szemszögéből ismerteti a kezdeményezés történetét.
Ecsetvonás
Egy
L
E
F
O
L
Y
T festmény
összeragadtecsetének
vonásai vagyunk.
Elvegyülünk egymás között, akár a tájak
szomorú szemünk tűnődő, halovány, fáradt.
Arcunk összemosódik és
belolvadunk egy körbezárt keretbe,
hol szemünk a jövőbe meredve
kiszárad
és számodra már csak egy hangulat
leszünk…
egy összeszáradt gyűrt selyem,
olaj vagy vászon érzelem,
mit nem érinthet szenvedéllyel
a festő keze már sosem.
Zelenyánszki Andrea verse
Néhány gondolat a kezdetekről – dr. Bodor Anita
2016-ban jött létre a Békés Vármegyei Központi Kórház a két nagy megyei intézmény összevonásával. Dr. Becsei László főigazgató főorvos úrral beszélgetve fontosnak tartottuk, hogy az egyesült gyulai és békéscsabai intézmények számára valamiféle közös eseményt hozzunk létre, amely a szakmán túlmutatva lehetőséget biztosít a kollégák bemutatkozására. Következő lépésként felvetődött a kérdés, hogy mi lehet az a közös nyelv, amely mindezt lehetővé teszi.
Mivel a festészet gyermekkorom óta az érdeklődésem középpontjában áll, a válasz egyértelmű volt: a művészeti alkotó tevékenység. Tizenéves koromtól kezdve a hétköznapjaimat – amikor szabadidőm engedte – a különböző festészeti technikák iránti kíváncsiság határozta meg. Először megtapasztaltam a vízfesték és a rajzlap csodáit, majd fokozatosan következett a pasztell, a tempera, azután az olajfestés, az akril és az akvarell. A patológusszakma jól meghatározott szabályrendszere és a feszes időbeosztás mellett is próbálok időt szakítani az önkifejezés univerzális nyelvére: a szabadnap vagy a nyaralás nem telhet el anélkül, hogy elővegyem a palettát és a vásznat. Amikor lehetőségem nyílik, próbálom másokkal is megismertetni munkáimat. A békéscsabai Csabagyöngye Kulturális Központban, a Csabai Szalon kiállításain és a Tavaszi fesztivál megnyitó kiállításain vettem részt, melyeket Mészáros Zsuzsa művészeti vezető szervezett. A csoportos szemlék során rendszerint motivál mások munkáinak megismerése, amely gyakran további inspirációt jelent számomra. Néhány alkalommal önállóan is bemutattam munkáimat, amely lehetőségek mindig óriási megtiszteltetést jelentettek. Amikor tehetem, részt veszek a Nemzetközi orvos képzőművész találkozókon is, legutóbb Zágrábban. Mindig nagy hálával és köszönettel gondolok azokra, akik támogatták kezdeti szárnypróbálgatásaimat: Bíró Katalinra, aki az első kiállításomat szervezte, valamint Nagy Lajosra, aki a kórházi újságban közzétette festményeimet, mintegy elindítva a kulturális rovatot. Az előttem álló példák arra sarkallnak, hogy én is tegyek a közösségért, viszonozva az éveken át megnyilvánuló támogatást és inspirációt. Rohanó világunkban különösen fontos, hogy az alkotótevékenységet ne egymástól elszigetelve végezzük, hanem sokkal inkább egymást motiválva, közösen vitassuk meg gondolatainkat. A BMKK Galéria létrehozása ezt a célt szolgálta.
Az I. BMKK Galéria 2017-ben nyolc fővel indult (hét orvos és egy gyógyszertári adminisztrátor), és nagy sikere lett. A rendezvényt a következő években is meg tudtuk ismételni. 2020-ban a Covid19-járvány szele megcsapott bennünket, ezért a megnyitó már csak szűk körben volt lehetséges. A járvány miatt a 2021-es év sajnos kimaradt, de 2022-ben és 2023-ban folytatni tudtuk az immár hagyománynak tekinthető BMKK Galériát. Jellegzetesség, hogy a képeket először Békéscsabán, a Remenár teremben állítjuk ki, majd az alkotások két hónap múlva átkerülnek Gyulára.
Az alkotók bemutatása
A kiállítás repertoárja folyamatosan bővül. Fotó- és festménykiállításnak indult, az idő előrehaladtával azonban további művészeti ágak képviselői is jelezték, hogy szívesen részt vennének rajta. Magától értetődő volt, hogy az igényeknek megfelelően bővítjük a spektrumot: különböző irodalmi alkotások és versek is helyet kaptak. Napjainkban is festményből van a legtöbb, amelyek a technikát tekintve elsősorban olaj-, akvarell- vagy akril-, esetleg pasztellképek. A repertoárt számos fotográfia is színesíti. Érdemes kiemelni, hogy az alkotók között a Békéscsabai Márvány Alkotóműhely tagjai is megtalálhatóak. A BMKK Galériában a betérő érdeklődő szobrokkal és kézimunkákkal – így csipkékkel, hímzéssel, patchworkkel, táskákkal, vesszőkosarakkal, tászlival és papírfonással – is találkozhat. Megjelenik továbbá a Kanzasi technika, a makramé, a nemezelés, a rézműves alkotások, a bőrdíszmű, a tűzzománc és a kerámia is.
A résztvevők névsora:
Bálint Amanda asszisztens
Baloghné Pruha Anett Mária minőségügyi előadó,
Biros Erika nővér,
Bodor Anita patológus,
Bondárné Kővári Matild főműtősnő,
Csatáriné Tóth Anita szövettani asszisztens,
Csíkné Hrabovszki Ilona kórházi irattáros,
Csintalan Zsófia belgyógyász,
Fazekas Özséb pulmonológus,
Fervágner Frigyes beteghordó,
Goron Andrea diplomás ápoló,
Hrabovszki Magdalena gyógytornász,
Kitzing József gyógyszertári adminisztrátor,
Kuti Árpád vizsgálatianyag-szállító,
Laukó Ervin műszaki osztályvezető,
Locskai Tímea adminisztrátor,
Maczik Eleonóra adminisztrátor,
Marksteiner Béla beteghordó,
Márton Gabriella kórházi fotós,
Nagy Erika adminisztrátor,
Nagy Mónika adminisztrátor,
Nyitrai Ferenc belgyógyász,
Pálovits Ágota gyógyszerész,
Papp Mária takarító,
Pikó Béla onkológus,
Pusztai Hajnal anyaggazdálkodási ügyintéző,
Rajtár Jánosné citológus szakasszisztens,
Rákóczi Józsefné gyógytornász,
Sallai Dániel szemész,
Szabó Veronika adminisztrátor,
Tímár Márta szülésznő,
Tóth Vivien ápoló,
Varga Edit ápoló.
Wolf Ildikó laboratóriumi orvos,
Zádori-Born Alexandra belgyógyász,
Zelenyánszki Andrea volt titkárságvezető.
Jelenleg az V. BMKK Galériát rendezhettük meg, ahol az alkotóművészek száma egyre gyarapodik, és reméljük, hogy a jövőben a kiállítások és a résztvevők száma tovább fog nőni. Köszönet illeti a békéscsabai 2. Patológia munkatársait az alkotások kiállításra történő előkészítéséért és elhelyezéséért.
Végül, a következő gondolatokkal bátorítanánk az olvasó közönséget:
„Bármihez, amit megtehetsz vagy
megálmodsz, fogj hozzá! A merészségben
zsenialitás, erő és varázslat rejlik.”
(Goethe)
A kiállítás képei itt a honlapon a Galériában tekinthetők meg.