2023-11-08 12:19:00 FORRÁS: Orvosok Lapja
Szerző: Feith Helga Judit PhD, habil. tanszékvezető, Semmelweis Egyetem Társadalomtudományi Tanszék
Orvosok lapja - Jogos kérdésekA 21. századi egészségügyi ellátás jogi kérdésekkel terhelt, ami komoly kihívást jelent orvosoknak, egészségügyi szakdolgozóknak egyaránt. Jelen közlemény legfontosabb célkitűzése az, hogy a teljesség és a részletekbe menő bemutatás igénye nélkül, a mindennapos betegellátáshoz kapcsolódóan dilemmákat, kihívásokat, olykor csapdahelyzeteket mutasson be, ezzel is kiemelve a témával való foglalkozás fontosságát.
Napjainkban az egészségügyi ellátórendszer, benne az egészségügyi dolgozók mindennapi munkája komplex kihívásokkal terhelt. Ezek egyike a betegellátást végigkísérő jogi kérdések sokasága.
Bár az egészségügyi ellátás jogi szabályozásának kérdésköre a régmúltra vezethető vissza, olyannyira, hogy már Hammurapi (Kr. e. 18. század) óbabiloni uralkodó kódexében is megjelentek orvosi felelősségi szabályok, azonban a jog az orvosi munka elkerülhetetlen részévé csak az utóbbi évtizedekben vált, leginkább a jogi felelősségi kérdések miatt.
Az egészségügyi szolgáltató, benne az orvos munkája számtalan felelősségi jogviszonnyal terhelt: az etikai felelősségen túl büntetőjogi, szabálysértési, polgári jogi, munkajogi felelősséggel, hogy csak a leggyakoribbak kerüljenek említésre. Bár a médiában szinte nem telik el hét, hogy ne jelenjen meg egy újabb hír műhibákról, mulasztásokról (mely önmagában komoly veszteség az orvosi, egészségügyi szakdolgozói munka megítélésében), azonban a valódi jogsértések pontos számát nem lehet tudni. Az Integrált Jogvédelmi Szolgálat (továbbiakban IJSZ), illetve jogelődei évtizedek óta pontos kimutatásokat vezetnek arról, hogy adott évben mennyi volt a betegjogi képviselőhöz történő fordulások száma. Fontos azonban megjegyezni, hogy ezeknek csak kisebb hányada tényleges panasztétel. Vagyis bár az IJSZ-adatok igen sok hasznos és megfontolandó információt tartalmaznak évről évre, ezek sem alkalmasak arra, hogy megbecsüljük a jogsértések számát.
Az egészségügyi jog hazai fejlődésének egyik mérföldköve az 1997. évi CLIV. tv. az egészségügyről (továbbiakban Eütv.) kódexszerű jogi norma hatálybalépése volt, 1998-ban. A jelenleg is hatályos Eütv. legfontosabb, a betegellátás rendjére közvetlenül ható, így a hazai orvosok munkáját is jelentősen befolyásoló változása a betegjogok széles körű szabályozásának kérdése volt. Az Eütv. kilenc betegjogot tételesen és viszonylag részletesen szabályoz (bár sokszor jogértelmezési dilemmákkal terhesen). Vannak azonban, akik a betegjogi képviselőhöz való fordulás jogát (mely egyébként alapvetően nem anyagi jogi, hanem eljárási jogi kérdés) is idesorolják, tizedik betegjogként.
Az IJSZ adatainak elemzése alapján az elmúlt évtizedekben jellemzően három olyan betegjog volt, melyek információkéréssel vagy panasztétellel kapcsolatban leginkább megjelentek.
Ennek a betegjognak további része az is, hogy a beteg önmaga is kérhet második szakvéleményt (társadalombiztosítotti jogviszony esetén egyszer ingyenesen), mely betegbiztonsági kérdés, de az orvosi munka védelme szempontjából is lényeges (lásd konzíliumkérés). Még akkor is sok esetben támogatandó jelentőségű jogi szempontból ez a beteg- vagy orvosi oldalról érkező igény, ha az egyébként is túlzsúfolt betegellátást tovább terheli.
Napjainkban az egészségügyi ellátás során vannak olyan szakmaterületek (például intenzív, sürgősségi, szülészeti, valamint sebészeti ellátás), olyan betegcsoportok (például kiskorúak, belátási képességükben korlátozott nagykorúak, bizonyos vallási felekezethez tartozók, külföldiek), olyan ellátási formák, szintek (például egynapos sebészeti beavatkozás, fekvőbeteg-ellátás), melyek sokkal inkább kitettek a jogi felelősségre vonás lehetőségének. Jellemzően a döntésre rendelkezésre álló szűk időablak, az orvosi terület és az ellátás komplexitása és bonyolultsága, a sokszereplős ellátás, a magas szintű betegelvárások, a beteg magasabb szintű kiszolgáltatottsága és/vagy törvényes képviselete komoly nehézségeket indukál jogi szempontból. Ugyancsak problematikus a második világháború utáni évtizedektől megfigyelhető emelkedő betegszám, a napjainkban is megmutatkozó nagy betegforgalom. Könnyen belátható, hogy minél több beteg szorul ellátásra, annál nagyobb a hibázás valószínűsége nemcsak orvosszakmai, hanem betegjogi szempontokból is. S végül vannak olyan orvosi beavatkozások és területek (például intenzív ellátás, abortusz, gyermekellátás), ahol igen komoly, olykor jogon is túlmutató (például etikai, vallási), bonyolult és komplex dilemmák merülnek fel, úgymint az élet kezdetéhez, az élet végéhez kapcsolódó döntések, vagy éppen gyermekvédelmi kérdések.
Ahhoz, hogy a fentieket szó szerint „orvos”-olni lehessen, de legalábbis csökkenteni az ezekből adódó nehézségeket, frusztrációkat, valamint mérsékelni a jogi felelősségre vonások számát, sokkal nagyobb jogtudatosságra lenne szükség. Ez többszintű feladat. Részben jogalkotási, lásd szakmai irányelvek, protokollok, orvosi munkát segítő jogi dokumentumok, nyomtatványok (újra)alkotása. Oktatási feladat, kezdve az alapképzésektől a szakirányú továbbképzéseken át a konferenciákig, ahol gyakorlati, és szakmaspecifikus példák segítségével kellene növelni az egészségügyi közép- és felsőoktatásban tanuló diákok, valamint a szakmájukat gyakorló orvosok, egészségügyi szakdolgozók egészségügyi jogi tudását. S végül kiemelten fontos az egészségügyi szakemberek jogi kérdések iránti érdeklődésének, de főképpen nyitottságának a felkeltése és megőrzése.
Hivatkozások
Az egészségügyet érintő jogszabályok változását követő és értelmező rovat.