Tisztújítást tartott a Magyar Rezidensszövetség

2024-12-30 08:00:00 FORRÁS: Orvosok Lapja. Fotó: Glen Carrie, Unsplash

Szerző: Dr. Hegedüs Tamás, a Magyar Orvosi Kamara titkára

Orvosok lapja - Utánpótlás

A Magyar Rezidensszövetség nemrégiben tartotta meg tisztújító közgyűlését, amelynek során dr. Vámosi Pétert, a Semmelweis Egyetem kardiológus szakorvosjelöltjét két évre újraválasztották elnöknek. Az elnökségi választás eredményeként továbbra is dr. Hegedüs Tamás, a Semmelweis Egyetem fogpótlástan-rezidense töltheti be az alelnöki tisztséget. Az új vezetőség felállásával a szövetség célkitűzései között kiemelt szerepet kap a fiatal orvosok érdekképviseletének erősítése, a munkahelyi környezet javítása, valamint a mentális egészség támogatásának rendszerszintű megoldása.

 

Dr. Vámosi Péter beszédében hangsúlyozta, hogy a fiatal orvosok a magyar egészségügy működésének kulcsfontosságú pillérei. A rezidensek és szakorvosjelöltek a szakmai fejlődésük közepette is jelentős terheket vállalnak, hogy biztosítsák a betegek számára az ellátás magas színvonalát. Ugyanakkor ez a rendkívüli nyomás fizikailag és mentálisan is megterhelő, hiszen a hosszú munkaidő, az éjszakai ügyeletek, a döntések súlya, valamint a betegellátás érzelmi kihívásai egyaránt hozzájárulnak a kiégés veszélyéhez. Az ilyen körülmények kezelésére a szövetség az új ciklusában különösen fontosnak tartja a mentális egészséget támogató programok és rendszerek megerősítését.

 

A mentális támogatás kapcsán az elnök kiemelte, hogy egy átfogó tanácsadói hálózat kiépítése alapvető fontosságú. A tervezett intézkedések között szerepel a pszichológiai tanácsadás elérhetőségének biztosítása, stresszkezelési tréningek szervezése, valamint a kollégák közötti támogató csoportok létrehozása. Az ilyen programok segítenék a fiatal orvosokat abban, hogy hatékonyabban tudják kezelni a mindennapi stresszforrásokat, ezáltal nemcsak a saját jóllétüket, hanem a betegekkel való kommunikáció minőségét is javítanák.

 

Adminisztratív terhek csökkentése

 

A szövetség vezetése szintén nagy hangsúlyt fektet az adminisztratív terhek csökkentésére, amelyek dr. Vámosi szerint gyakran indokolatlanul veszik el a fiatal orvosok idejét és energiáját. Az orvosi hivatás középpontjában a betegek ellátása áll, ezért az adminisztrációs folyamatokat úgy kell átalakítani, hogy a lehető legkevesebb erőforrást igényeljék. A jelenlegi rendszer azonban számos problémát vet fel.

 

Egyes szakterületeken a rezidensek még mindig kénytelenek időigényes és bonyolult papírmunkát végezni. Példaként említette, hogy akadt olyan orvosjelölt, akinek több száz aláírásra volt szüksége egyetlen szakvizsgára való jelentkezéshez. Bár az elektronikus rendszerek bevezetése némi előrelépést hozott, az átfogó megoldás továbbra is várat magára. Egyes szakmákban a rezidenseknek akár több ezer kattintást kell végrehajtaniuk a digitális nyilvántartásokban, ami nemcsak időpazarló, hanem demotiváló is.

 

Az új vezetés tervei között szerepel az adminisztráció racionalizálása és egyszerűsítése, amelyben mind a négy hazai orvosképző egyetem, valamint az Országos Kórházi Főigazgatóság illetékes főosztálya is partnerként lép fel. Az ilyen együttműködések alapvető fontosságúak ahhoz, hogy a rezidensképzés és a szakképzés adminisztratív vonatkozásai gördülékenyebbé váljanak.

 

Fiatal orvosok szerepe az egészségügyben

 

Az elnökség újraválasztott tagjai hangsúlyozták, hogy a fiatal orvosok alapvető szerepet játszanak az állami egészségügy működtetésében, és az őket érintő problémák kezelése elengedhetetlen az egész rendszer fenntarthatóságához. A fiatal szakemberek motiváltsága és elkötelezettsége nélkülözhetetlen a minőségi betegellátáshoz, ugyanakkor ezek fenntartásához kulcsfontosságú a megfelelő munkakörülmények biztosítása.

 

Dr. Vámosi szerint a fiatal orvosoknak a képzési időszak alatt is támogató és inspiráló környezetben kell dolgozniuk. A megfelelő szupervízió, a szakmai fejlődést támogató mentorprogramok, valamint a továbbképzési lehetőségek szintén hozzájárulnak ahhoz, hogy az orvosok ne csak a szakmájukban, hanem emberileg is kiteljesedjenek.

 

Jövőbeli célkitűzések

 

Az új elnökség hosszú távú tervei között szerepel egy olyan orvosi közösség építése, amelyben a fiatal szakemberek nemcsak szakmai támogatást kapnak, hanem valódi érdekképviseletben is részesülnek. A szövetség célja, hogy szorosabb kapcsolatot alakítson ki a képzési intézmények, az állami szervek és a rezidensek között, elősegítve a közös problémák megoldását és a hatékonyabb kommunikációt.

 

Az új vezetőség törekvései között nemcsak a jelenlegi kihívások megoldása, hanem a jövő orvosainak megerősítése is szerepel. A fiatal generációk támogatása és képzése nem csupán a betegek érdekét szolgálja, de az egész egészségügyi rendszer hosszú távú stabilitását is. Az elnök szerint ez csak együttes erőfeszítéssel érhető el, amelyben minden érintett félnek közösen kell dolgoznia a célok megvalósításán.

 

A Magyar Rezidensszövetség újraválasztott vezetősége elkötelezetten dolgozik azon, hogy a fiatal orvosok számára megteremtse a biztonságos, inspiráló és támogató környezetet, ahol szakmai és személyes fejlődésük egyaránt biztosított.

Fiatal kollégáink rovata

Partnereink


Partnereink
ESEMÉNYEK