Több kérdés felmerült az elmúlt napokban a kamarai jogviszony folytonosságával kapcsolatban, ezekre az alábbiakban válaszolunk.
1. Elég-e, hogy befizettem a tagdíjat, ez ráutaló magatartás?
Nem elég, a törvény egyértelműen fogalmaz, nyilatkozatot kell tenned. Ezt vagy elektronikusan, vagy papíron tudod megtenni, a honlapunk főoldalán találod a nyilatkozat megtételének részleteit.
2. Hogyan adhatom be a nyilatkozatot?
- Elektronikusan az epapir.gov.hu oldalon keresztül
- postán: Magyar Orvosi Kamara 1390 Budapest 62., Pf. 175.
- e-mailben lefényképezve: maradok@mok.hu címre
- Személyesen a területi szervezet irodájában, vagy az Országos Hivatalban.
Részletes tudnivalók a mok.hu honlap nyitólapján megtalálhatóak.
3. Honnan tudom, hogy megérkezett az epapír felületen elküldött nyilatkozat?
Az Ügyfélkapu sajnos alapértelmezetten elrejti a rendszerüzeneteket. Ahhoz, hogy lásd, el kell távolítani a szűrőket.
- keresd fel a tarhely.gov.hu oldalt, lépj be az ügyfélkapus belépéseddel
- kattints jobb oldalon fent a gombra
- vedd ki a pipát a "Kivéve rendszerüzenetek" elől
- kattints a KERESÉS gombra
- meglátod a listában az epapír feladási igazolását (Feladó: NISZ BKSZ), és ha a kamaránál már a kollégák letöltötték, akkor a letöltési igazolását is.
- ezen igazolásokat a rendszer 30 napon belül törli. Ha szeretnéd, hogy megmaradjon, jelöld ki, és mozgasd át őket a [Tartós tárba], vagy töltsd le a számítógépedre.
4. Meddig kell megküldeni a nyilatkozatot?
A nyilatkozat megtételének határideje 2023.04.01. 24:00
Kérünk, hogy minél hamarabb add be, ne várj a határidő lejártáig!
5. Mi történik, ha nem adom be a nyilatkozatot?
A kamarai tagságod 2023. április 02-án megszűnik. Utána csak új tagfelvételi kérelemmel tudsz csatlakozni. Erről további információkat itt találsz.
6. Mit veszít az, aki nem kamarai tag?
- Szakmai érdekközösséget és támogatást
- Orvosszakmai közös érdekképviseletet, nem lesz fórum, szervezet, amelyhez bármilyen panaszával, problémájával fordulhatna
- Lehetőséget arra, hogy az orvostársadalom belső konszenzusán alapuló, független etikai eljárások ítéljék meg a munkáját
- Kamarai csoportos baleset- és életbiztosítást
- Pénzügyi hozzájárulást kötelező szintentartó tanfolyamhoz
- Pénzügyi hozzájárulást tanfolyamhoz, külföldi gyakorlathoz
- Kamarai jogi tanácsadást, ügyvédi képviseletet
- Orvosi rendezvények pénzügyi támogatását
- Magyar Orvosokért Alapítvány pénzügyi támogatását
- MOK Akadémia pontszerző továbbképzést
- A tagoknak járó kedvezményeket a szerződött partnereknél (pl. gépkocsivásárlás)
7. Tervezi a kamara a tagdíj csökkentését?
A MOK mindig demokratikus szervezet volt és az is marad, a tagdíj mértékét az országos küldöttek szavazzák meg. A tagdíj nagymértékben függ attól, mekkora a szervezet, hogyan épül fel, mekkora infrastruktúrát kell fenntartania és milyen szolgáltatásokat nyújt a tagoknak. Célunk az, hogy egy hatékonyabb szervezet jöjjön létre, amely képes ütős jogi, ügyvédi segítséget, akár perképviseletet is nyújtani tagjainak. A tagdíj mértéke az új struktúra felállását követően kerül majd megállapításra.
8. Miért szüntetik meg a kötelező kamarai tagságot?
A politikai kommunikációs ürügy, amelyet a jogszabály indoklásába is beírtak az, hogy “a kamara ne fenyegethesse az orvosokat”. Azon túl, hogy ilyen eset nem történt, így ez nyilvánvalóan valótlan vád, a törvénymódosítás nem magyarázza meg azt sem, hogy az alkalmazott eszköz (kötelező tagság eltörlése) hogyan szolgálná a fenti kommunikációban hangoztatott célt. Hiszen a MOK megmarad, nyilvánossága megmarad, tagjai erős érdekérvényesítő képességgel bírnak.
A legvalószínűbb válasz tehát pont ez utóbbi okban keresendő. Az az elkötelezett több ezer orvos, amely kiharcolta a kórházi fertőzések nyilvánosságra hozását, eltörölte a hálapénzt, elérte az orvosok méltó béremelését és nemet mondott az erőltetett, a szakma előtt is titkolt egészségügyi átalakításokra, túl nagy erővel és társadalmi támogatottsággal bír. Ezt kell letörni, nehezíteni, ez a pártpolitikusok célja. Szakmai cél ebben nincs, kizárólag politikai.
9. Hogyan zajlanak majd az etikai eljárások a jövőben?
A törvénymódosítás szerint a belügyminiszter által kinevezett, a belügyminiszter alárendeltségében álló szervezet (Egészségügyi Tudományos Tanács) megalkotja majd az etikai szabályzatot, amit a belügyminiszter jóváhagy. Ez alapján fogja a belügyminisztertől függő testület, amely a szabályokat alkotta, elbírálni a panaszokat. A magyar orvosoknak sem az új etikai kódex tartalmába, sem az etikai eljárásokat végző szervezet tagjainak összetételébe, sem azok nyilvánosságának alakításába nem lesz beleszólása. Független szerv nem fogja ellenőrizni a belügyminisztérium testülete működésének jogszerűségét, a határidők és eljárási szabályok betartását.
10. A MOK most akkor leáll a nyomásgyakorlással?
A nyomásgyakorlást a tagság kérte, abban az orvosok saját egyéni döntésük alapján vesznek részt, amelyet a köztestület minden elérhető módon támogat, jogi képviseletet is ad, tagjait nem kényszeríti semmire.
A kötelező kamarai tagság eltörlése semmiben sem változtatja meg a lélegeztetőgépen lévő magyar egészségügy problémáit, sem azt a tényt, hogy szakmai szempontokat nem vesz figyelembe a felelős kormányzat az átalakítás során.
Tehát a MOK továbbra is elkötelezett egy élhető magyar egészségügy kialakításában, amelyhez véleményünk szerint elengedhetetlenül szükséges, hogy
- a szakdolgozók bérét azonnal, visszamenőleges hatállyal emeljék meg
- az alapellátás és a szakellátás finanszírozását hozzák a valós költségek szintjére
- védjék meg a háziorvosok vagyonát, praxisait, ne üresítsék ki, ne értéktelenítsék el
- töröljék el az indokolatlan iparűzési adót és iparkamarai hozzájárulást
- tegyék vonzóvá az orvosi szakmát, mert a magyar orvosok külföldre mennek és minden szakmában egyre égetőbb a hiány
- ne esetleges, pénz- és orvos- és szakdolgozóhiányon alapuljon az, hogy egy városban, megyében milyen ellátások elérhetőek a betegek számára, mi zár be és mikor
- ne vehessék el az orvosok alapbérének 20%-át önkényes, minden szakmaiságot nélkülöző indikátorok alapján (itt a véleményünk róla)
- garantálják az orvosbérek értékállóságát, hogy az infláció ne erodálja néhány év alatt a bérünket
- ne vezényelhesse a kórházi vezetés saját szempontjai alapján szabadon, akár napon belül az orvosokat másik településre, másik kórházba munkavégzésre
- végre a betegbiztonság legyen a szervező tényező az egészségügyben, ne politikai, hatalmi érdekek
Mivel a fenti célok nem teljesültek, a magyar orvosok által adott erős és egységes felhatalmazás alapján továbbra is küzdünk azok megvalósulásáért.
11. Lehet-e MOK tag külföldön élő vagy dolgozó magyar orvos?
A MOK alapszabálya szerint nincs akadálya a MOK tagságnak ebben az esetben, az egyedüli feltétel, hogy Magyarországon alapnyilvántartásba felvett orvos legyen (legyen pecsétszáma), valamint legyen magyarországi értesítési címe.
12. Melyik területi szervezetnél lehet kezdeményezni a tagfelvételt?
Ahol a jövőbeli tervek szerint dolgozna az illető, tehát bármelyik területi szervezet tagja lehet. Amennyiben nem tervez egészségügyi tevékenységet végezni, akkor lakóhelye szerint illetékes szervezetnél, vagy annál a szervezetnél, ahol korábban bármikor egészségügyi tevékenységet folytatott.
A tagfelvételi eljárásról részletesen itt olvashatsz.
13. Hogyan vehet részt külföldön dolgozó kolléga aktívan a MOK munkájában ill. milyen jellegű támogatásra van leginkább szükség?
Facebook csoportunkban aktív konzultációt folytatunk, csatlakozz, és kapcsolódj be! A kamara megújulása során rengeteg munka adódik majd, és szeretnénk meríteni az európai országok kamaráinak jól működő gyakorlatából is. Jelenleg ez a legnagyobb segítség, ha leírod nekünk, mik azok a tagi szolgáltatások, folyamatok, amelyek a külföldi kamarai szervezetben a legjobban, leghasznosabban működnek.
14. Lehetséges-e pártolói tagság, illetve mennyi a pártolói tagság díja, illetve hogyan lehet elnyerni?
Pártoló tag bárki lehet, jelenleg nincs meghatározott díj a pártolói tagság elnyeréséhez. A pártoló tag bármilyen hasznos módon támogathatja a MOK céljait, itt nincs tagdíjfizetési kötelezettség, de a szabályozásból adódóan vállalhat arra is egyoldalúan kötelezettséget a pártoló tag, hogy tagdíjat fog fizetni.
Vannak a pártoló tagsággal kapcsolatos terveink, ennek megvalósítása a közeljövőben várható.